Festival Integrace Slunce

Divadlo z pasáže: Diagnóza: túžba

pondělí 07.11.2005
Autoři: Katarína Mrázková, Viera Dubačová, Peter Vrťo
Režie: Viera Dubačová
Dramaturgie: Katarína Mrázková
Kostýmy: Lenka Kadlečíková
Hudba: Peter Vaňouček
Choreografie: Peter Vrťo
Osoby a obsazení : Ľubka Berthová, Miriam Kujanová, Danka Snopková, Zuzana Bobáková, Mojmír Podlipný, Peter Gregor, Štefan Guťan, Ivan Blaško, Veronika Lačná
Délka trvání : 45 minut
Na inscenaci spolupracovali studenti VŠMU Lenka Kadlečíková a Katarína Mrázková. Herci tohoto divadla, jako jediného svého druhu na Slovensku, jsou lidé s mentálním postižením.
Stručný životopis autora: Katarína Mrázková se narodila 7. října 1981 v Bratislavě. Je studentkou VŠMU v Bratislavě, obor dramaturgie. V roce 1996 spolupracovala na projektu Caukliar v divadle Aréna jako performerka. V roce 2001 byla součástí creativ teamu festivalu Istropolitana a v roce 2004 byla hlavní organizátorkou a režisérkou úvodního a závěrečného ceremoniálu tohoto festivalu. Spolupracovala s Divadlom z Pasáže, s kterým v roce 2004 nastudovala inscenaci Diagnóza: Túžba. V tom samém roce spolupracovala také s Mezinárodním centrem pro komunitní umění na projektu Otváranie Cementárne. Nyní je na studijním pobytu ve Velké Británii.
Kritická reakce: Inscenace Diagnóza: Túžba je autorským projektem, který vznikl v květnu roku 2004 ve spolupráci Divadla z Pasáže a studentů VŠMU. Režisérka Viera Dubačová, dramaturgyně Katarína Mrázková a herci Divadla z Pasáže přinášejí na jeviště pět příběhů zdánlivě spolu nesouvisejících. V nich se dospělí lidé konfrontují nejen se světem okolo sebe,ale i se svým už prožitým dětstvím, do kterého jsou však neustále tlačeni. Protože jde o neverbální představení, komunikačními prostředky herců se stávají hudba z dílny Petra Vaňoučeka a jejich pohyb v choreografii Petra Vrťi. Ať jsou výrazové prostředky a naše diagnóza jakékoli, všichni máme společné jedno – touhu. V případě herců Divadla z Pasáže je to touha velkých dětí-NEdětí žít si svůj vlastní dospělý život se vším, co s sebou přináší.

... příběhy lidí o člověku... příběhy o síle... o samorostech... o lásce...
...o tom, co je...
příběhy o touhách

1+1=2
2+2=4
4+4=8
Ale 1+1=2!
(...jak může někdo chybět, když jsme všichni do počtu?)
... FESTIVAL INTEGRACE SLUNCE ...