Festival Integrace Slunce

NJOREK

pondělí 10.11.2003
Njorek Skupina vznikla na jaře roku 2003 a hraje ve složení:
Jaroslav "Olin" Nejezchleba - violoncello
Michal Müller - citera, zpěv
Stanislav Barek - kytara, zpěv

Hlavní myšlenkou vzniku souboru bylo zúročení zkušeností Jaroslava nejezchleby z období adolescentního věku, kdy byl členem cimbálové muziky "Písečan". Tento neodmyslitelný člen skupiny Marsyas a E.t.c. zpíval moravské písničky na různých večírcích a po hospodách. Tyto písničky se staly základem repertoáru skupiny. Všichni tři mají blízko k blues a rocku, proto nejsou skladby interpretovány v původní podobě, ale dle hudebního cítění muzikantů samotných. Prolínáním rozdílných hudebních stylů vznikají písničky, které nejsou tak obvyklé na české hudební scéně.
Repertoár doplňují i písně jiných národů a také vlastní skladby.

Jaroslav Nejezchleba – vystudoval Státní konzervatoř v Brně.
Působil v cimbálové muzice „Písečan“ a později ve skupinách Marsyas a E.t.c. Vladimíra Mišíka. V posledních letech spolupracuje se zpěvačkou Annou K. a od začátku roku 2003 hraje ve skupině Ivana Hlase. V roce 1990 měl možnost se skupinou E.t.c. vystoupit na koncertě Rolling Stones na Strahově. Spolupráce při natáčení desek : Petr Skoumal, Jan Burian, Čechomor, Hudba Praha, Michal Prokop, Tata Bojs, Kabát, Zuzana Navarová, Pavel Bobek, Václav Koubek, Jiří Bílý a.t.d. Je i autorem několika písniček v repertoárech skupin, ve kterých hrál.

Michal Müller – vystudoval Konzervatoř Města Vídně.
Je zhruba o generaci mladší než zbylí dva hudebníci. Je to pravděpodobně jediný koncertní citerista v ČR, kterému se podařilo získat vzdělání na tento nástroj. Nehraje typickou hudbu pro citeru, ale hudbu ovlivněnou blues a jinými hudebními styly. Na koncertech hraje výhradně svoje skladby. Kromě hraní je také výborný zpěvák. Natočil jedno sólové CD pod názvem „Zim. 503“. Koncertuje sólově hlavně v Rakousku , Německu a Slovinsku.

Stanislav Barek – vystudoval konzervatoř v Praze a Teplicích.
V 80. letech hrál ve vlastních rockových kapelách. Později začal hrát v kytarovém duu s N. Krestovským a od roku 1989 hraje v kytarovém duu s Adibem Ghalim. Věnují se hlavně hraní ragtimů. Jsou vlastně jediní, kteří hrají koncertně ragtimy. Účinkují v Německu, Rakousku a Polsku. Natočili společně dvě CD s ragtimy. Kritika na 1. CD vyšla i v nejprestižnějším kytarovém časopise v USA. Spolupracoval na vzniku CD prof. Jiřího Jirmala.. Kromě ČR vyučoval kytaru na několika institucích v Německu v Gummersbachu, Mnichově, Weidenu (dodnes) a.t.d. Je autorem několika knih o kytaře. Společně s A. Ghalim spolupracoval s italským kytaristou Andreou Benzonim a italsko-americkým kytaristou Peppinem D´Agostinnem.

Koncert doplní výstava německé fotografky Karen Weinert.
... FESTIVAL INTEGRACE SLUNCE ...